Odstraszacze ptaków
Generalnie alpiniści lubią przyrodę, ale zdarzają się takie przypadki, jak konieczność wycięcia drzewa, czy zabezpieczenie elewacji przed przesiadywaniem ptaków. Wszyscy pamiętamy zaszłoroczną histerię związaną z ptasią grypą. Wybito do nogi stado bezbronnych łabędzi w mieście ojca dyrektora, zarobiły firmy produkujące szczepionki. Spokojnie. Nie dajmy się zwariować w myśl zasady "gołąb twój wróg!".
Od początków naszej działalności montujemy zabezpieczenia przeciw ptakom. Najpopularniejsze są kolce, czyli stalowe igły o długości 10-12 cm uniemożliwiające ptakom przesiadywanie w miejscu montażu takiego odstraszacza. Rozwiązanie najprostsze i najbardziej skuteczne.
Innym rozwiązaniem stosowanym do ochrony elewacji przed ptakami są siatki zabezpieczające. Jeszcze innym rozwiązaniem (niestety ingerującym w architekturę budynku jest nastromienie obróbki blacharskiej do poziomu uniemożliwiającego przesiadywanie ptaków. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wąskich gzymsów. Można także zatrudnić sokolnika z sokołem. Można ...
Najchętniej pracujemy z wykorzystaniem materiałów firmy Ecopic (www.jacopic.com.pl), które rekomendujemy z czystym sumieniem jako jedne z lepszych na rynku polskim (patrz zdjęcia poniżej).
Skąd alpiniści przy temacie ptaków? Tak się składa, że ptaki przesiadują głównie w częściach stropowych budynków: na gzymsach, parapetach, pasach podrynnowych, podcieniach, zwieńczeniach budynków. Wszystkie te miejsca są łatwodostępne przy użyciu sprzętu i techniki alpinistycznej.
W ramach zabezpieczania elewacji i budynku przed ptakami wykonujemy także:
- montaże odstraszaczy ptaków (różne wzory - zapraszamy do galerii poniżej);
- likwidację/przeniesienie gniazd (w okresie dopuszczonym przez prawo czyli od 30 września do 28 lutego).